Playtvak.cz
Reklama
Stream nefunguje

Brány pekelné: kde končí odpad z Prahy

  • Počet zhlédnutí: 299 585

V tomto streamu jsme vám přinášeli živý pohled do míst, kde končí 95% směsného odpadu z Prahy a okolí. Mohli jste sledovat ohromný bunkr spalovny ZEVO Malešice s jeřáby a násypkami kotlů, jejichž úkolem je hospodárně a ekologicky zlikvidovat vše, co po nás zbylo – a co jsme nevytřídili.

ZEVO (Zařízení na energetické využití odpadu) v Praze Malešicích funguje od roku 1998 a pracuje ve dne v noci 355 dní v roce. Za rok zlikviduje více než 300 000 tun odpadu a nahrazuje tak jeho nehospodárné a neekologické ukládání na skládkách. Odpad je zde měněn v energii. Ta se pak vrací občanům Prahy v podobě tepla a elektřiny. Podmínkou je samozřejmě absolutní vyčištění kouřových zplodin a dodržení emisních limitů, tak aby nebylo ohroženo lidské zdraví a životní prostředí.

POVÁNOČNÍ SOUTĚŽ

Děkujeme vám všem za účast v soutěži o exkurzi do spalovny, kde uvidíte obří bunkr a jeřáby naživo. Přišly nám desítky snímků vánočních stromečků (které sem nepatří), z kterých jsme vylosovali 5 diváků: Zbyňka Kučeru, Jiřího Hosice, Gabrielu Císařovskou, Martina Staňka a Libuše Milítská.

Co jste viděli ve videu?

Bunkr: Hala na odpad o objemu 11 000 m3, která slouží jako dočasný sklad odpadu před energetickým využitím. Odpad je zde z důvodu nesourodého ložení pomocí dvou jeřábů promícháván a následně přikládán do kotlů. Pro případ požáru je bunkr neustále kontrolován termokamerami napojenými na vodní děla pro okamžité hašení.

Návoz odpadů: Denně je přijato k energetickému využití cca. 200 svozových aut, která vezou směsný komunální odpad o průměrné hmotnosti 6 - 7 tun. Můžete sledovat, jak se odpad sype dírami vlevo.

Jeřáby: přikládání a promíchávání odpadu je zajištěno dvěma polypovými jeřáby o nosnosti 5t. Průměrná hmotnost jedné vsázky se pohybuje okolo 3,5 tuny odpadu. Množství přiloženého odpadu je zaznamenáváno a evidováno pro statistické účely.

Kotle: Chapadla jeřábů sypou odpadky do násypek 4 vertikálních kotlů. Kotle samotné vidět nemůžete. Ty jsou navazující částí na násypky kotlů, které jsou vidět ve streamu vpravo. Spálením okolo 45 tun odpadu tak vyrobí až 120 tun páry za hodinu, přičemž za rok zásobí světlem a teplem okolo 20 000 pražských domácností.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Stream Spalovna

Vítejte v předpokoji pekla v Malešicích. Vše, co uvidíte, shoří

Vánoční stromečky ve spalovně

PŘÍMÝ PŘENOS: Zachyťte vánoční stromek ve spalovně a vyhrajte exkurzi

Poděkování

Za spolupráci děkujeme společnosti Pražské služby a.s., provozovateli ZEVO Malešice.

Technologické řešení

Obraz snímá IP kamera AXIS Q1615 poskytující barevný obraz ve dne i v noci. V její paměti je nahraná aplikace CamStreamer společnosti NetRex , která umožńuje přenos videa přímo z kamery do přehrávače Playtvak.cz. Technické detaily ohledně instalace, provozu i přenosu streamu či fotky a videa ze zákulisí se dozvíte na facebookovém profilu NetRex.

    

Sdílejte:
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter

Komentáře

Sledujte živě